Aktywności dzienne Montessori

P

Program inspiracji

Umysł naturalnie chłonny jak gąbka to czas kiedy dzieci poznają świat bez wysiłku, a proces ten zachodzi całkowicie nieświadomie. Łatwość uczenia się i morze możliwości zależy jednak od odpowiedniego podejścia i wspierania dzieci w ich spontaniczności i twórczości.

W okresie żłobkowym przed dzieckiem otwierają się tzw. okna możliwości, a umysł jest chłonny jak gąbka. Wówczas dzieci poznają świat bez wysiłku, a proces ten zachodzi całkowicie nieświadomie. Łatwość uczenia się i morze możliwości zależy jednak od odpowiedniego podejścia i wspierania w nich spontaniczności i twórczości. Dzieci w „Zakątku inspiracji” mają dużo czasu na badanie i eksperymentowanie z pomocami Montessori. Chcąc przyswoić dane umiejętności powtarzają czynność wielokrotnie. Wykazując za każdym razem ten sam zapał emocjonalny i zaangażowanie. Wykonywanie czynności bliskich ich zainteresowaniom sprzyja zwiększeniu uważności dziecka i wydłużeniu skupienia uwagi.

Adaptacja

Adaptacja w żłobku to proces podczas którego dziecko buduje poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu. W pierwszych dniach nawiązanie relacji odbywa się przy udziale rodzica, zaś w kolejnych maluszek zostaje z opiekunami i dziećmi. Tempo adaptacji ustalane jest indywidualnie z opiekunami, tak aby proces ten był łagodny i komfortowy zarówno dla dziecka jak i rodzica.